SZLAKI SPACEROWE

Wokół Niedźwiadków

Mapa szlaku

Kompleks sportowo-rekreacyjny Jonidło działa od 1975 roku. Od tego czasu ewoluował i był unowocześniany, tak aby mógł służyć mieszkańcom i turystom o każdej porze roku. Na jego terenie znajdują się między innymi trasy biegowe, trasy do jazdy na rolkach oraz nartach biegowych, boiska sportowe, camping, staw wodny oraz powstałe w 2020 roku Centrum Edukacji Ekologicznej, gdzie można odwiedzać nie tylko ciekawą salę ekspozycyjną, ale także piękne ogrody.

To właśnie tu, z Jonidła rozpoczyna się kolejny szlak, na którym możemy spotkać wiślańskie niedźwiadki. Pierwszego będziemy mieli przyjemność spotkać już na samym początku wycieczki, ponieważ do Centrum Edukacji Ekologicznej na Jonidle zawitał jeden z niedźwiadków, z którym można sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie.

Ze ścieżki przy ul. Wyzwolenia, biegnącej wzdłuż stawu przechodzimy przez teren Jonidła do dróżki sąsiadującej z rzeką Wisłą, skręcamy w lewo i poruszamy się cały czas prosto wzdłuż rzeki, aż ponownie wyjdziemy na chodnik przy ul. Wyzwolenia. Idziemy tą trasą, aż do drogi prowadzącej do Wisły Czarne.

Dochodząc do ul. Czarne kierujemy się w stronę małej zapory i do wodospadu zwanego „Wiślańską Niagarą” na Wisełce. Jest to sztucznie wybudowany w latach 50. XX wieku ośmiometrowy wodospad. W tym miejscu spotkamy się z kolejnym niedźwiadkiem będącym częścią Szlaku Niedźwiadka. Zostańmy tu przez chwilę, aby nacieszyć oko pięknym miejscem oraz aby wzbogacić swoją galerię kolejnym zdjęciem z przyjacielskim misiem.

Kierujemy się dalej wzdłuż ul. Czarne, aby przed mostem na Wisełce odbić w lewo i skierować się w stronę siedziby Nadleśnictwa Wisła oraz Zapory na Jeziorze Czerniańskim. Jest to sztuczny zbiornik zaporowy, wybudowany w latach 1968-1973 w celach retencyjnych i jako zbiornik wody pitnej. Łączy wody potoków Białej i Czarnej Wisełki, które dają początek królowej polskich rzek Wiśle. Tama o długości 280 m oraz wysokości 30 m oprócz swoich funkcji użytkowych, stanowi również atrakcję turystyczną jako deptak spacerowy. Jest to przepiękne miejsce z malowniczymi górami Beskidu Śląskiego dookoła, które musi się znaleźć na liście miejsc do odwiedzenia każdego turysty.

Schodząc z tamy skręcamy w lewo i kierujemy się prosto w ślad za oficjalnymi oznaczeniami ścieżek i szlaków spacerowych. Idziemy pod górę, aż do momentu dotarcia do historycznej budowli – Rezydencji Prezydenta RP w Wiśle. Powstała ona w latach 1929 – 1931 jako dar ludu śląskiego dla ówczesnego prezydenta RP Ignacego Mościckiego. Rezydencja położona jest na północno-wschodnim stoku Zadniego Gronia (728 m n.m.p). Warto zaznajomić się z historią tego miejsca i skorzystać z możliwości zwiedzenia rezydencji (konieczna wcześniejsza rezerwacja).

Po opuszczeniu Zamku Prezydenta RP, idziemy dalej w górę mijając Przełęcz Szarcula dochodzimy na Przełęczy Kubalonka, która zimą przeistacza się w centrum dla narciarzy biegowych, gdzie można skorzystać z 4 tras o długościach 2.5 km, 3 km, 5 km i 7.5 km. Trasy wytyczone są w lesie, skąd można podziwiać beskidzkie widoki. Chcąc kontynuować wycieczkę musimy iść za oznaczeniami zielonego szlaku turystycznego, w kierunku osiedla Kozińce, a potem po skrzyżowaniu się ze szlakiem żółtym, pójść jego śladem, aż do momentu ponownego spotkania się szlaków zielonego i żółtego. Dalej schodzimy w dół ul. Spacerową do ul. Groniczka, na której znajduje się cmentarz założony w 1819 roku. Jest to miejsce wiecznego spoczynku większości znamienitych wiślan. Wycieczkę kończymy w miejscu jej rozpoczęcia, czyli przy stawie na Jonidle.