SZLAKI SPACEROWE

Wokół Niedźwiadków

Mapa szlaku

Jest to niedługa i dość niewymagająca wycieczka, na którą można z powodzeniem wybrać się rekreacyjnie z rodziną. W jej trakcie spotkamy aż 7 niedźwiadków.  Rozpoczynamy na pl. B. Hoffa przy Muzeum Beskidzkim i kierujemy się deptakiem w stronę Centrum Przesiadkowego. Na końcu deptaka czeka na nas pierwszy niedźwiadek, z którym możemy się bliżej poznać i sfotografować. Następnie kontynuujemy naszą wycieczkę do Centrum Przesiadkowego, przy którym stoi kolejny niedźwiadek ze Szlaku. Dalej wzdłuż ul. 1 Maja dochodzimy do następnego niedźwiadka przy Pijalni Czekolady. Choć to początek wycieczki, to możemy zatrzymać się tu na chwilę, aby obejrzeć dokładnie niedźwiadka i spróbować, tak jak on, pysznej czekolady i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Zaraz za mostem skręcamy w prawo w Al. ks. Bp. J. Bursche i zatrzymujemy się na chwilę przy rzeźbie niedźwiadka o wdzięcznym imieniu Olimpuś znajdującej się przy restauracji regionalnej Chata Olimpijczyka Jasia i Helenki. Restauracja powstała w 2005 roku, jako chęć powrotu do korzeni gastronomi regionalnej właścicieli lokalu. Ta niezwykle rodzinna restauracja położona niedaleko Hotelu Gołębiewski, idealnie wpasowała się w klimat Wisły. Gospodarze zadbali nie tylko o to, aby w restauracji panowała domowa atmosfera, ale by w menu znalazły się dania, oparte na regionalnych produktach i tradycyjnych recepturach. W chacie dla smakoszy regionalnych specjałów, oprócz tradycyjnych potraw, dostępna jest spiżarnia z własnymi wyrobami: domowym smalcem, kapustą zasmażaną i naturalnym sokiem z malin tłoczonym na zimno.

Po spotkaniu z niedźwiadkiem ruszamy dalej Al. ks. Bp. J. Bursche, mijamy Hotel Gołębiewski i idziemy dalej.  Po prawej stronie możemy obejrzeć willę Zacisze, która została wybudowana w 1903r. i jest jednym z najstarszych drewnianych budynków w Wiśle. Inicjator budowy, ewangelicki ksiądz, proboszcz parafii warszawskiej św. Trójcy, Juliusz Bursche przeznaczył ją na dom letniskowy dla swojej rodziny. Za domem po prawej stronie drogi znajduje się obelisk poświęcony biskupowi. Idziemy dalej ulicą ku jej końcowi, mijając willę Dąbrówka wybudowaną około 1930r. przez dr St. Kopczyńskiego, aż do miejsca, w którym możemy po prawej stronie ulicy zejść ostro schodami w dół przy willi Księżówka. Idziemy tą ścieżką w kierunku ul. Olimpijskiej. Kierujemy się na moście w prawo i przechodzimy go, po czym ponownie skręcamy w prawo do Parku Kopczyńskiego gdzie spotykamy kolejne aż trzy sympatyczne misie będące częścią Szlaku Niedźwiadka.

Następnie bulwarem wzdłuż rzeki dochodzimy do Amfiteatru i skręcamy w lewo w kierunku pl.B. Hoffa gdzie kończymy wycieczkę.